Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kredi kartı limitini artırmak istenilmesi durumunda bilinmesi gereken bazı faktörler var. “Kredi kartı limiti neye göre belirlenir, en fazla kredi kartı limiti ne kadar olabilir?” tüm bunları belirleyen faktörlerin başında kredi skoru ve aylık net gelir bulunur.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartlarıyla ilgili düzenlemelere istinaden kart limitini belirleyen faktörlerden biri aylık net gelirinizdir. Ayrıca bankayla çalışma süreci de kredi kart limitini belirlemektedir. Buna göre;

  • Kredi kartı kullanımına başlandığı andan itibaren ilk yıl, aylık net gelirin en fazla 2 katı kadar limit tanımlanabilir.

  • İkinci yıl ve sonraki yıllarda ise kart sahibinin aylık net gelirinin en fazla 4 katı kadar limit tanımlanabilmektedir.

Bu noktada bilmeniz gereken her kredi kartının ayrı bir limitle değerlendirilemediğidir. Yani kişinin kredi kartı kaç tane olursa olsun hepsinin toplam limiti yukarıda belirtilen kriterlere uygun olmalıdır. Örneğin 2 tane kredi kartınız olduğunu varsayarsak; 3000 TL aylık net geliri olan bir kişinin iki kartının toplamı ilk yıl için en fazla 6000 TL, ikinci yıl ve sonraki yıllar için 1200 TL olabilir. Her kart için 6000 TL veya 1200 TL gibi limit tanımlaması yapılamaz.

Kredi kartı limitinin artırılabilmesi içinse kişinin belgelenebilir gelirinin yanı sıra kredi skoru da önemlidir. Buna göre kişinin mali geçmişine göre limit artırım talebi olumlu veya olumsuz değerlendirilebilir.

Öğrenciler kredi kartı limit artırım talebinde bulunmak isteyebilir. Herhangi bir kurumda çalışmadıkları durumlarda limitlerinin maksimum 400 TL veya 750 TL olabileceğini bilmelerinde fayda var.

Kredi Kartı Limit Artırım Talebinde Bulunma

Kredi kartı limitini yükseltmek için müşterisi olunan bankanın İnternet veya Mobil Bankacılığı üzerinden talepte bulunulabilir. Ayrıca bankanın Çağrı Merkezi aranarak da talepte bulunmak mümkündür. Çağrı Merkezi’ni arayıp doğru tuşlamalar yapılarak sesli yanıt sisteminden de yararlanılabilir.

Kredi kartlarına periyodik limit artırım talebinde de bulunulabilir. Bu durumda kart sahibi ödemelerini düzenli yapması durumunda banka belirli periyotlarda limit güncellemesi yapar, müşterisine bilgi verir. 15 gün içerisinde limit artımına itiraz edilmemesi durumunda limit geçerli olur.

Kredi kartı limitini artırmak için başvurmadan önce bankaya gecikmede bir borcun olmadığından emin olmalısınız. Gecikmeli borç olması durumunda talep olumlu değerlendirilemeyecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kart limitini azaltmak istenilmesi durumunda banka Çağrı Merkezini aramak yeterli olacaktır. Karttaki borç limiti blokeler ve borç tutarı kadar kullanım yapılamadığını her kart kullanıcısı bilir. Bu durumda kredi kartı limiti de en fazla borç tutarı kadar azaltılabilir. 6000 TL kart limitiniz olduğunu varsayarsak, 3200 TL kredi kartı borcu olması durumunda kart limiti en fazla 3200 TL’ye kadar azaltılabilir. Borç azaldıkça kart limit artırım talebi yenilenebilir.

Kredi kart limit düşürüme talebinde bulunduktan sonra 7 gün içerisinde limit güncellenir.

Kredi Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit sorgulama için kullanılabilecek kanallar şöyledir;

  • İnternet Bankacılığı: İnternet veya mobil bankacılık şifresi olması durumunda kart işlemleri, kredi kartı menülerinden karta ulaşarak, limit bilgisi gözlenebilir.

  • ATM: Kart işlemleri menüsünden kart limitini öğrenmek mümkündür.

  • Telefon Bankacılığı: Kredi kart işlemleri ardından limit işlemleri menüsünden veya müşteri danışmanına bağlanarak da öğrenilebilir.

  • Banka Şubeleri: Gişe işlemlerinden sıra numarası alarak müşteri temsilcisinden kart limit bilgisi talep edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir