Yeni Kredi Kartı Alma

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, müşterilerine çeşitli kampanyalarla birçok farklı özelliğe sahip kredi kartı sunmaktadır. Yazımızda yeni kredi kartı almak isteyenlere rehber olacak bilgiler sunacağız. Bu kapsamda avantajlı kampanyalarla kendinize uygun bir kredi kartına sahip olabileceksiniz.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi almak isteyen bireyler, aşağıdaki şartları sağlamış olmalıdır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak veya aile bireylerinin aracılığı ile kredi kartı başvurusunda bulunmak (sözleşmede ebeveynlerden birisinin imzası gereklidir)

  • Kredi notunun riskli grupta yer almaması,

  • Limiti yüksek olan kredi kartlarında durum göre gelir belgesi gibi ek belge talep edilmesi

Bunların yanında bankacılık mevzuatları gereği bazı ek belgeler talep edilebilir. Her banka, müşterilerinin kredi kartı başvurularını değerlendirirken farklı kriterleri göz önünde bulundurur.

Kredi Kartı Almak için Sigorta (SGK) Şartı Aranır mı?

Kredi kartı almak için gerekli şartlar Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmektedir. Bu yönetmeliğe göre “gelirin ispat edilememesi durumunda, kart limitinin en fazla 1.000 TL olması gerektiği belirtiliyor”. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda, banka müşterisinin kredi kartı başvurusu değerlendirmesinde gelir durumuna bakılır ve SGK şartı aranmaz.

Kredi Kartı Başvurusu için Gereli Belgeler Nelerdir?

Genel itibari ile kredi kartı başvurularında herhangi bir belge zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak kredi kartı başvuru değerlendirmeleri online sistemler ile yapıldığından bazı durumlarda bankalar müşterilerinden maaş bordrosu, vergi levhası gibi ekstra bilgiler talep edebilmektedir. Her bankanın sistemi farklı olduğundan, istenen belgeler de değişkenlik gösterebilmektedir.

Daha Önce Herhangi Bir Bankanın Müşterisi Olmayanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

Yukarıda ifade ettiğimiz üzere kredi ve kredi kartı başvurularında banka müşterilerini kredi notuna göre değerlendirmektedir. Şayet son 5 yılda herhangi bir banka ile çalışmamış ve ürünlerini kullanmamışsanız, kredi notunuz oluşmamıştır. Kredi notu oluşmayan bireyler ise bankalar tarafından riskli grupta yer alır. Bu kapsamda kredi kartı başvuruları genellikle reddedilir. Ancak kredi kartına sahip olmak için öncelikle bir bankanın müşterisi olabilir ve birkaç ay sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi notunuzun kısa zamanda yükselmesi için ise vadesiz hesaplarınıza otomatik ödeme talimatları verebilir, para giriş-çıkışı yapabilirsiniz. Böylelikle birkaç ay içersinde kredi notunuz oluşacak ve kredi kartı kullanabilir duruma gelebileceksiniz.

En Fazla Kaç Adet Kredi Kartı Kullanılabilir?

Kredi kartı kullanmak için herhangi bir sayı sınırı bulunmamaktadır. Ancak kredi kartlarınızın toplam limitinin belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Örneğin 5.000 TL’lik bir geliriniz var ve bu gelirinizin 10 katına kadar kredi kartı limitiniz oluşabilir. 3 farklı bankadan almış olduğunuz kredi kartı limiti toplamı 50.000 TL ise, dördüncü bir kredi kartı başvurusunda bulunamazsınız. Fakat çok sayıda kredi kartı kullanmak avantajlı bir durum değildir. Çünkü kredi kartı sayısı arttıkça ödemelerinizi takip etmeniz zorlaşacak ve her bir kart için yıllık aidat ücreti ödemeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Yaş Sınırı Nedir?

Kredi kartı kullanmak için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış bireyler, ailelerin izni ile kredi kartı kullanabilirler. Bunun için banka sözleşmesine ebeveynlerden birisinin imza atması gerekmektedir. 12 ile 18 yaş arasındaki gençlerimiz ailelerinin rızası ile kredi kartı kullanabilirler.

Kredi Kartı Almak İsteyenler için Bazı Tavsiyeler

  • Kredi kartı kullanımı, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) aracılığı ile kontrol edilmektedir. Bu kapsamda kredi notuna direk olarak etki eden faktörlerden birisidir. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız ve geciktirmemeniz dolayısıyla kredi notunuz kısa süre içerisinde yüksek değere ulaşabilirsiniz.

  • Kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekenler, kredi sicilinin bozulmaması adına banka ile görüşerek borçlarını taksitlendirebilirler. Aksi takdirde kredi sicili bozulduğunda, 5 yıl süreyle herhangi bir bankadan kredi ve kredi kartı ürünleri alamazlar.

  • Kredi kartı harcamaları yapılırken mutlaka taksitli alışverişler göz önünde bulundurulmalı ve ödeme gücünüze göre harcamalarınızı sınırlandırmalısınız.

  • Online işlemlerde kaynağı bilinmeyen web siteleri ve uygulamalarda kredi kartı bilgisini paylaşmamalısınız. Eğer platform hakkında bilginiz yoksa ve daha önce alışveriş yapmadıysanız, tek kullanımlık sanal kartları tercih edebilirsiniz. Kredi kartınıza ek olarak rahatlıkla sanal kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Sanal kartlar yalnızca içerisindeki bakiye kadar harcamaya müsaade eder ve kart bilgileri kopyalansa dahi, içerisinde bakiye tükendiğinde kullanılamaz hale gelir.

  • Kredi kartı ödemeleriniz sürekli ve düzenli ise otomatik ödeme talimatı vermeniz sizin açınızdan faydalı olur. Çünkü birçok ödemenin takibini yapmak ve düzenli olarak her ay belirli bir günde ödemek sorun çıkartabilir ve unuttuğunuz durumda faiz eklenir. Örneğin elektrik faturanız için ödeme gününü geciktirirseniz, aboneliğiniz kesintiye uğrayabilir ve bunun yanında ekstra açma-kapama bedeli ödersiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile saniyeler içerisinde rahatlıkla otomatik ödeme talimatı verebilir ve hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda talimatlarınız gününde yatırılır. Eğer hesabınızda yeterli bakiye yoksa esnek hesabınızdan bakiye alınır ve ödemeyi geciktirdiğiniz her gün faiz işler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir