Bozuk Kredi Sicili Hangi Aralıklarla Temizlenir?

Kredi sicili bankalardaki tüm finansal destek hizmetleriyle ilgili bilgilerin içeren bir limit olarak düşünülebilir. Bu oranı belirleyen ise borç geçmişi ve borçlara yapılan ödemelerdir. Ayrıca kişinin geliri de genel algoritma içerisinde değerlendirilir. Borçlara son tarihe kadar ödeme yapılmaması kredi sicilini ve kredi notunu olumsuz etkiler. Kredi sicilinin tamamen bozulması ise borçların ödenmesi için tanınan maksimum sürenin (90 gün) aşılmasıyla mümkün olur. Bu durumda kişi yasal takibe alınır. Kredi sicili belli aralıklarla temizlense de silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu’nda bu veri tabanı saklanır ancak düzenli ödemelere istinaden tüketicinin korunması için de bazı önlemler alınmıştır.

Bozuk Kredi Sicili Neyi İfade Eder?

Bankaların kredi veya kredi kartı gibi ürün hizmetinden yararlanan kişi sayısı oldukça fazladır. Tüketicilerinin herhangi bir bankaya olan borcuna düzensiz ödeme yapması durumunda, bir başka bankanın o tüketici hakkında bilgi sahibi olmasını kredi notu sağlar. Ayrıca kredi sicili ile de ödeme düzeni takip edilir. Böylece daha önce hiçbir işlem yapılmasa da tüm bankalar kişinin borcuna sadık olup olmaması konusunda fikir sahibi olabiliyor.

Kredi sicilini en çok etkiyen durum borçların düzensiz ödenmesinden ziyade hiç ödenmemesi sonucu kişinin yasal takibe düşmesiyle oluşur. Yasal takip ise borca doksan günden fazla ödeme yapılmaması anlamına gelir. Böyle bir durumda tüketici bankacılık finansman hizmetlerinden uzun süre yararlanamaz. Borçlar bitse dahi kredi sicili ve notu hemen güncellenmeyecektir.

Kredi sicilinin bozulması durumunda, borcun olduğu bankadaki finansal hizmetlerin yanı sıra diğer bankalar kişinin mevcut kredi kartlarına sınırlamalar getirebilir. Bu durumda kartların limiti azalabileceği gibi tamamen iptalde edilebilir.

Kredi Sicili ile Kredi Notunun Farkı Var Mı?

Kredi sicili ve notu aynı algoritmalara bağlı olsalar da bazı hususlarla birbirinden ayrılır. Tüketicinin sicili kullanılan kredi ve kredi kartı sayısı, limitler, borçlar, ödemeler ve gelir ile orantılıdır. Bankalarla yapılan geçmişe dönük işlemlerin hepsi Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanır ve silinmez. Bozulması ise yasal takibe düşülmesiyle olur. Yasal takibe düşen borçların ödenmesi kredi sicilini düzeltmeye yetmez.

Kredi notu tüketicinin mevcut kredi ve kredi kartları, toplam borcu, ödeme düzeni, yeni kredi kullanımı ve gelir ile doğru orantılıdır. Kişi ödemelerini düzenli yaptığı durumda notu da yüksek olacaktır. Ayrıca düzenli ödemeler de yapılsa yeni kredi kullanımı sırasında da kredi notu düşer. Gecikme yapılmazsa yeniden yükselmeye başlayacaktır. Yıl içerisinde yapılan bankacılık işlemlerine göre düşer veya azalır. Bankaların ürün kullanımı yaptırırken baktığı algoritmadır.

Bozuk Kredi Sicili Hangi Aralıklarla Temizlenir?

Sicilin bozulmasının nedenlerinden bahsettik. Bozulan sicilin temizlenme sürecine girebilmesi için ilk yapılması gereken borçların bitmesidir. İster tek seferde isterseniz de taksit seçenekleriyle yasal takipteki borçlara ödeme yapılması gerekiyor. Borçlar bittikten 5 yıl sonra ise sicil yeniden temizlenir. Bu sürecin başlayabilmesi ödemelerin sona ermesi gerekiyor. Ertelendikçe bankacılık işlemlerinden yararlanmak uzun yılları alacaktır.

Süreç sona erdiğinde ise hemen bankacılık işleminden yararlanılamaz. Başvuru sırasında kredi notu kontrol edilir. Sicilin yeni temizlenmesi nedeniyle notunuz da düşük olacaktır.

Sicil Temizlendikten Sonra Kredi Kullanımı Yapılabilir mi?

5 yıl aralıklarla temizlenen kredi sicili, ödemelerin son tarihine göre baz alınır. Süreç sona erdiğinde veri tabanında kayıtlı olsa da bankalar sicille ilgili bilgileri görüntüleyemez. Ancak kredi notuna da doğrudan etkileyen sicil nedeniyle başlangıçta banka ürünlerinden kullanmak kolay olmayacaktır. Bazı bankalar ise yüksek faiz oranıyla kredi kullanımına olanak verebiliyor. Bu oldukça düşük bir ihtimaldir.

Nakde ihtiyaç duyulduğunda sicilini temizleyen kişilerin maaş müşterisi olduğu bankalara başvuru yapmaları önerilmektedir. Bu durumda banka maaşı baz alacak ve taksit günü maaşınızın yattığı güne endeksli olacaktır. Ödemeleri garanti altına aldığından bankanız kredi kullanımına düşük notunuz olsa da onay verebilir. Önemli olan böyle bir onay alınması durumunda ayık taksitler gününde yatırılmalıdır. Böylece kredi notu sicile bağlı olmadan yükselmeye başlayacaktır.

Kredi Kullanabilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Risk raporuna göre tüketicinin bulunduğu oran belirlenmiştir. Bunu Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks üzerinden öğrenebilirsiniz. Her puan kişinin risk derecesini belirtir. Bankalar da işleme onay vermeden bu rapora göre değerlendirme yapacaktır. Daha önce bankalarla hiç çalışmamış kişilerin ise belirli bir notu yoktur. Bu nedenle ilk başvuruda onay alınmayabilir. Kişinin notunu yükseltmek için yapması gereken düşük limite sahip bir kredi kartı kullanmaktır. Ortalama 6 ay düzenli ödeme yapılması durumunda diğer finansman destek ürünlerinden de kolaylıkla yaralanılabilir. Ancak gelirin de bu algoritmaya dahil olduğunu unutmayınız. Kredi notu risk raporuna göre belirlenen oranlar şöyledir:

  • Riskli grup olarak değerlendirilen puan aralığı 1-699 olup, bu gruptaki kişiler için finansman desteği sağlanamamaktadır.

  • Orta riskli grup ise 700-1099 puan aralığındadır. Buna göre gelir belgesi ve gerekli görüldüğünde kefil sunarak hizmet alınabilir.

  • Az riskli grup 1100-1499 puana sahip kişilerdir. Gelir beyanına göre kredi kullanımı yapılabilir.

  • İyi olarak değerlendirilen grup ise 1500-1699 puan aralığındadır. Diğer şartlar sağlandığında yüksek oranda hizmet alabilir.

  • Çok yüksek grup ise 1700-1900 puana sahip kişilerden oluşur. Tüm bankalardan her başvuruda olumlu sonuç almak oldukça kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir