İşsizlere Kredi Veren Bankalar

SGK’na bağlı olmayanlar, serbest meslek sahipleri ve ev hanımlarının en çok merak ettiği konulardan birisi de işsizlere kredi veren banka var mı, sorusudur. Pratik olarak bu soruya evet cevabı verebiliriz. Ancak bankalar, müşterilerinin kredi taleplerini değerlendirirken, mutlaka bir ödeme gücü veya ipotek ettirebileceği bir gayrimenkul veya menkul aramaktadır. Kimi bankalar ise bunlar yerine kefil şartı aramaktadır. Her ne kadar pratikte işsizlere kredi veren banka var desek de, başvurularda direk olumlu değerlendirme sonucu alacaklarını garanti edemeyiz. Her bankanın farklı bir değerlendirme sistemi olduğu gibi, her müşterinin farklı bir ödeme gücü veya bankaya sunabileceği kefil, ipotek gibi araçları mevcuttur. Yazımızda herhangi bir iş sahibi olmadan kredi alabileceğiniz bankaları, bu bankaların ne gibi taleplerde ve şartlarda bulunabileceklerinden bahsedeceğiz.

İşsizlere Kredi Veren Bankalar Listesi

İnternetten kredi başvurusu yapabileceğiniz tüm bankalardan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurular için herhangi bir iş şartı aranmamaktadır. Ancak kredilerin değerlendirme aşaması, belirli kriterlere göre yapıldığından dolayı; başvuru sırasında girilen bilgiler önemlidir. Online kredi başvurusuna imkan sunan bankaların listesi şu şekildedir:

 • ING Bank

 • İş Bankası

 • QNB Finansbank

 • Yapı Kredi Bankası

 • Enpara

 • TEB

 • Garanti Bankası

Listelediğimiz bu bankalar, müşterilerine online olarak kredi başvuru imkanı sunmaktadır. Dilerseniz tarayıcınızdan bankanın resmi internet sitesine girerek, müşteri numarası ve şifre bilgilerinizle oturum açabilir; dilerseniz mobil cihazlarınızdan online bankacılık uygulamasına girerek, yine müşteri numarası ve şifre bilgilerinizle oturum açmalısınız. Ardından başvurular sekmesi altında ihtiyaç kredisini seçmelisiniz. Burada sizden istenen: kredi tutarı, kredi vadesi, iş durumunuz, evinizin kira mı, size mi ait olduğu, vb. bilgileri girerek değerlendirmeye gönderebilirsiniz. Değerlendirme sonucunuz kısa bir süre içerisinde size bildirilir. Eğer kredinize onay verilirse, vadesiz Türk Lirası hesabınıza kredi tutarınız yatırılır ve kredinizi dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Fakat mesleğiniz, gelir durumunuz, seçeceğiniz kredi tutarı ve vade sayısı değerlendirmenizi etkileyecek kriterlerdir.

Sigortası Olmayanlar Kredi Alabilir mi?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, banka müşterilerini belirli kriterler göz önünde bulundurarak puanlamaktadır. Bu puana kredi notu denir ve müşterinin kredibilitesi olarak nitelendirilebilir. Kredibiliteniz yüksek olduğu durumda, birçok banka sizden gelir belgesi ve sigorta giriş bilgileri aramaktadır. Eğer düzenli bir iş geçmişiniz varsa ve daha yeni işten çıkış yapmışsanız, kredibiliteniz yüksek olabilir. Hatta düzenli bir geliriniz hiç olmadıysa, ancak kredi ve kredi kartı düzenli olarak zamanında ödediyseniz, bu durumda da kredibiliteniz yüksek olabilir. Bu tarz vatandaşların kredi başvuruları değerlendirilirken kredi notu göz önünde bulundurulduğu için başvurular onaylı sonuçlanabilir. Yani sigortası olmayanlar da kredi alabilirler. Bunu anlamanız için yapmanız gereken, müşterisi olduğunuz bankanın online sistemlerini kullanarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmanızdır. Eğer öncelikle kredi notunuzun yüksek olup olmadığını öğrenirseniz, Findeks sistemi aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilir; riskli bölgede değilseniz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer kredi başvurularınız sürekli olarak olumsuz değerlendiriliyorsa, bu da kredi notunuzun düşmesi için bir nedendir. Başvurularınızı belirli aralıklarla, olumlu değerlendirileceğini düşündüğünüz zaman gerçekleştirmeniz, yararınıza olacaktır.

Geliri Olmayan Ev Hanımları Kredi Kullanabilir mi?

Geliri olmayan ev hanımlarının birçok bankadan yapacakları başvurular olumsuz değerlendirilir. Ancak bazı şartları sağlayanlar için hala umut olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle kredi ve kredi kartı kullanımları dikkate alınmaktadır. Önceki dönemlerde bankalardan kredi almış müşteriler ve kredi kartı almış müşteriler, ödemelerini düzenli olarak zamanında gerçekleştirdiklerinde, kredi notları yükselir. Kredi notu yüksek olan ev hanımlarının kredi başvuruları olumlu değerlendirilebilmektedir. Bunun yanı sıra şu şartları sağlayanların kredileri olumlu değerlendirilebilir:

 • Kira geliri olan ev hanımları

 • Herhangi bir firmada ortaklığı olan ev hanımları

 • İpotek olarak menkul ve gayrimenkul sunabilecek olan ev hanımları

 • Bankaların vadeli hesaplarında yüklü miktarlar bulunduran ev hanımları

Bu kriterleri sağlamayanların kredi başvurularına olumlu yanıt verilmez. Ancak geçmiş dönemlerde düzenli bir geliri olmuş olan ev hanımlarının başvuruları olumlu değerlendirilebilir.

İşsizlere Ev Kredisi Çıkabilir mi?

Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi ve diğer kredi türlerinde olduğu gibi, ev kredisi seçeneğinde de işsizlere kredi çıkma ihtimali düşüktür. Bilindiği üzere yeni ev alımlarında bankalar, müşterilerinin alım yapacağı evin tutarının en fazla %80’ine kadar kredi verebilmektedir. Bu rakam oldukça büyük olduğu için konut kredisi çıkma durumu yoktur. Ancak örneğin ev tutarının %90’ını peşin olarak bulunduran ve yalnızca %10 gibi bir eksiği olan vatandaşlar için kredi umudu olduğunu söyleyebiliriz. Yine de tüm bankalarla tek tek iletişime geçerek kredi alıp alamayacaklarını öğrenmelidirler.

İşsizler, düzenli bir geliri olmayanlar ve belgelenebilir geliri olmayan vatandaşlar herhangi bir kira geliri, yüksek kredi notu, adlarına kayıtlı menkul veya gayrimenkul gibi mallara sahip olmayanların kredileri onaylanmaz. Bankalar, kredileri değerlendirirken ödeme gücü olanlara olumlu olarak dönüş yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir