Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Günümüzde bankaların kredi ürünlerinden yararlanabilmek için bazı kriterlerin sağlanmış olması gerekiyor. Bu kriterlerin başında iyi bir kredi notu, temiz bir kredi sicili ve düzenli gelir gelmektedir. Fakat bazı bankalar kimi ürünlerinde kredi sicili bozuk olanlara (kara listede olanlara) kredi verebilmektedir. Yazımızda kara listedekilere kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Böylelikle kredi siciliniz kötü olduğu durumda dahi kredi başvurusunda bulunabilir ve acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Öncelikle kara liste nedir, kara listeden çıkmak için ne yapılmalıdır buna değinelim, ardından kara listede olanlara kredi veren bankaların listesini sunalım.

Kara Liste Nedir, Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankalardan daha önce almış olduğunuz kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerini aksattığınızda veya ödeme yapmadığınızda ilk olarak tarafınıza bilgilendirme yapılır ve banka tarafından müşteriye borcunu ödemesi için bir süre tanınır. Bu süre genellikle 30-45 gün arasında değişmektedir. Son ödeme günü geçen kredi ve kredi kartı borçlarınızı takiben tanınan süre içerisinde ödeme yapmazsanız, banka hesaplarınızı dondurur ve artık bu bankanın hizmetlerinden yararlanamazsınız. 90 gün içerisinde hiçbir şekilde ödeme yapmaz iseniz, hakkınızda yasal işlem başlatılır ve bu işlem sonunda kredi siciliniz bozulmuş olur. Kredi sicilinin bozulması, bankalara kredi başvurularında bulunduğunuzda olumsuz yanıt almanız anlamına gelir. Ancak belirli şartları sağlayan banka müşterileri kredi silici bozuk olsa dahi belirli miktarlara kadar kredi kullanabilmektedir.

Kara listeden çıkmak için herhangi bir işlem yapmak gerekmez. Bankacılık prosedürleri gereği kredi sicili 5 yılda bir güncellenir. Eğer kredi siciliniz bozulduktan sonra 5 yıl içerisinde bankalarla bir problem yaşamaz, ödemelerinizi gününde yapar ve mevcut geçmiş borçlarınızı öderseniz kredi siciliniz otomatik olarak düzelir. Fakat bu 5 yıl içerisinde örneğin bir kredi kartı ödemenizi aksatırsanız ve hakkınızda tekrar yasal işlem başlatılırsa, bu süre tekrar 5 yıl uzayacaktır. Bu nedenle kredi siciliniz tehlikeye girdiği andan itibaren ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kredi notunuz da otomatik olarak yükselir.

Kara Listede Olanlar Hangi Şartları Sağladığında Kredi Kullanabilir?

Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK), banka müşterileri için ödeme profillerini baz alarak bir skala üzerinde değerlendirme yapar. Bu değerlendirme sonucunda 0 ile 1900 arasında değişmek üzere bir derece belirler. 0 ile 700 arasında olan kredi notu “çok kötü”, 700 ile 1100 arasında olan kredi notu “orta risk grubu”, 1100 ile 1500 arasında olan kredi notu “düşük risk grubu”, 1500 ile 1700 arası “iyi” ve 1700 ile 1900 arası “çok iyi” olarak gruplandırılır. Kredi notunuzu öğrenmek için findeks sistemini kullanabilir, internet bankacılığı veya telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Kredi notunuz orta risk grubu ve üzerini ifade ediyorsa, aşağıdaki şartları sağladığınız takdirde bankalar kredi başvurularınızı olumlu değerlendirilebilirler.

 • 100.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi

 • Kefil Şartı

 • Duruma Göre Ek Belgeler veya Teminatlar

 • Düzenli Gelir (Belgelenebilir)

 • Bunların yanında adınıza kayıtlı ev, araba, vb. taşınabilir ve taşınmaz mallar talep edilebilir.

Yapı Kredi, ING Bank, İş Bankası ve Halkbank gibi bazı bankalar kredi sicili bozuk olsa dahi maaşlı müşterilerine ihtiyaç kredisi imkanı tanımaktadır. Bunun için mutlaka maaşınızı kredi başvurusunda bulunacağınız banka aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Kredi sicili ile kredi notu aynı şeyi ifade etmezler. Kredi sicili ya temizdir, ya da bozuktur. Fakat kredi notu bir rakamdan ibarettir ve ödeme gücünü gösterir. Kredi notunuz istenen değerde ise kredi siciliniz bozuk olsa dahi sıraladığımız bu bankalar aracılığı ile kredi alabilmeniz mümkün:

 • Akbank

 • Denizbank

 • QNB Finansbank

 • ING Bank

 • Yapı Kredi

 • Aktif Bank

Bu bankalar kredi sicili bozuk olanlara kredi verebildiği gibi kimi durumda kredi notu düşük olanlara da kredi vermektedir. Ancak mutlaka düzenli belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanında talep edilen durumda kefil, üzerinize kayıtlı menkul ve gayrimenkul gibi çeşitli ipotek kaynakları sunabilmeniz istenebilir. Bazı durumlarda bankalar maaşlı müşterilerine ayrıcalık sunarak onların kredi değerlendirmelerine olumlu sonuç verebilmektedir. Özellikle Yapı Kredi Bankası düşük kredi miktarlı başvurularında maaşlı müşterilerine büyük oranda olumlu yanıt vermektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar için Faiz Oranları

Yukarıda bahsetmiş olduğumum listedeki bankalar, nakit ihtiyaçlarına anında çözüm bulabileceğiniz, müşterilerinin kredi sicili bozuk olsa dahi, düşük miktarlı kredi başvurularını olumlu değerlendirebilecek bankalardan. Ancak Aktif Bank gibi bazı bankalar kredi sicili bozuk olanlara kredi verdiği gibi faiz oranlarını da tavan yapabilmektedir. Her ne kadar acil bir ihtiyacınız olsa dahi, mutlaka faiz oranlarını incelemelisiniz. Örneğin 20.000 TL’lik bir kredi başvurusunda %2,00’lık bir faiz oranı ile %3,00’lık faiz oranı arasında 3.000-5.000 TL geri ödemede fark oluşabilmektedir. Bu nedenle düşük faizli olanlara öncelik vermeli ve gelir durumunuza göre kredi başvurusunda bulunmanız faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir