Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi talebinde bulunan tüketicinin başvurusu değerlendirilirken olumlu sonuçlanmasını etkileyen en önemli faktörler kredi notu ve gelirdir. Kişinin notu yüksek olduğunda finansman desteği başvurmasının hemen ardından sağlanır. Düşük kredi notuna sahipseniz de banka ürün kullanımı yapabilirsiniz. Ancak bu durumda banka faiz oranlarını daha yüksek tutacaktır. Gerekli görülmesi halinde ise kefil ve gelir belgesi talep edilecektir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Kullandıran Bankalar

İhtiyaç anında finansal ürün kullanımı yapmak isteyen düşük kredi notuna sahip kişilere birkaç banka onay vermektedir. Bunlar; Aktif Bank’ın N Kolay Kredisi, TEB, ING Bank’ın E-Kredisi, TEB ve Enpara’dır. Orta risk ve az riskli gruptaki kişiler bu bankaların finansman desteğinden yararlanabiliyor. Notunuz düşükse bu bankalardan kredi kullanımı yaparken yüksek faiz oranlarıyla değerlendirmeye alınacağınızı da bilmelisiniz. Tabii riskin çok yüksek olması durumunda ise tüketici hemen onay alamayabilir. Bu durumdaki kişiler ipotek teminatı, kefil veya maaşını ilgili bankaya taşıma sözü gibi işlemler kaleme alınır ve tüketicinin ihtiyacı karşılanmaya çalışılır.

Kredi notu riskli grupta yer alan kişiler ise aşağıda belirtilen adımları uygulayarak kısa sürede riskli durumdan kurtulacaktır. Böylece banka finansal ürünlerden yeniden yararlanmaya başlayabilirler.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Bankalarla iyi ilişkiler içerisinde olmak ve ihtiyaç duyulan her an banka ürünlerinden yararlanabilmek için kişinin kredi notu önem taşır ve bazı algoritmalara göre belirlenir. Özellikle bankaya olan borçların tutarı, ödeme düzeni, yeni ürün kullanma durumu, kartlara olan borçlar gibi faktörler doğrudan etkiler. Kredi notunu yükseltmek için neler yapılabilir, doğru adımlar nelerdir öğrenmek istiyorsanız sizlere vereceğimiz birkaç ipucunu uygulamanız yararlı olacaktır.

Borçları Azaltmaya Çalışın

Kredi veya kredi kartı borçları düzenli ödeniyor olsa da mevcut borçlar risk nedeniyle notunuzu düşürür. Özellikle yeni bir ürün kullanıldığında tüketicinin ödemeleri takibe alınır. Bu süreçte ödemelerin yapılıp yapılmayacağı konusunda kesin bir netice alınana kadar kredi notunda düşüşler gözlenir. Borçlara düzenli ödemeler yapmaya başladıkça ve borçlar azalmaya başladıkça da artış gösterecektir.

Kredi veya Kredi Kartı Borçlarına Düzenli Ödemeler Yapın

Kredilerin son ödeme tarihini her ay kaçıran ve birkaç gün veya 1 hafta gibi kısa süreli gecikmeler yapan kişilerin dahi kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle ödeme gününü geçirmemeye dikkat edin. Size tavsiyemiz bazı aylar borçları erken bile ödeyebilirsiniz. Ayrıca kart ekstre borcunun tamamı olmasa bile en az asgari tutarı veya aylık borcun yarısı kadar ödeme yapmaya özen gösterilmelidir. Ödemeler düzenli oldukça tüketicinin riski azalacak ve kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

Kredi veya kredi kartı ödemelerini yapmakta zorlanılması durumunda borçları yapılandırın. Böylece riskli konuma gelmeden önlem alınabilir. Konut kredisi dışındaki tüm kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandırma yaparak geciken borçlar için önlem alın. Böylece aylık ödeme miktarı azaltacak, gecikmelerin önüne geçilmiş olacaktır. Yapılandırılan borçlara düzenli ödemeler yapmaya özen gösterin. Aksi durumda yeniden yapılandırma şansı verilmeyecektir. Böyle bir durum gözlendiğinde kredi notunu yükseltmek oldukça güç olacaktır.

Borç Transfer Kredisi Kullanın

Tüketiciye ödeme kolaylığı sunan bu iki hizmet sayesinde tüm borçlar tek bir krediye bağlanır. Böylece gecikmede borç görünmez. 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları ile yeniden yapılandırılan borçlar düzenli ödenmeye başlandığında kredi notu da yükselmeye başlayacaktır.

İdari veya Kanuni Takipteki Borçlarda İzlenecek Yollar

Kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle idari veya kanuni takibe düşülmesi durumunda işler daha ciddiye binecektir. Bu noktada kredi notu çok riskli kategoride yer alır. Yapılması gereken öncelikle takipteki borçları ödemektir. İdari veya kanuni takibi devam eden borçlu herhangi bir finansal destek alamaz. Bu nedenle banka idari takip birimi ile görüşerek borçlar yapılandırılmalıdır. Avukatta olan borç varsa avukatlık bürosu ile görüşerek borç taksitlendirilmeli veya tek bir seferde ödenmelidir. Borçlar bitmeden kredi skorunun düzelmesi mümkün değildir.

İdari veya kanuni takipteki borçlar bittikten sonra 5 yıl içerisinde banka hizmetlerinden yararlanmak kolay olmayacaktır. Borçlu olunan bankanın dışında başka bir bankanın kartı kullanılıyorsa, bu süreçte ödemelerin düzenli olmasına dikkat edilmelidir. Eğer tüm kartlar iptal edildiyse yapılması gereken banka vadesiz veya vadeli hesaplarını kullanmaktır. Faturaları vadesiz hesaplara otomatik ödeme talimatı verebilir, hesaba para yatırarak ödeme işlemlerini banka kartıyla sürdürülebilir. Böylece bankanın güveni kazanılmaya çalışılır.

Maaş Müşterisi Olunan Bankayla Çalışın

Borçların bitmesinden sonra maaş müşterisi olunan bankadan kredi kartı talebinde bulunulabilir. Olumlu yanıt olmak güç olsa da maaş müşterilerine yardımcı olan bankalar bulunuyor. Özellikle limit kadar hesap blokesi ile düşük limitli bir kredi kartı temin etmek mümkün. Kart temin edildikten sonra ödeme düzeni notunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır. Düzenli ödeme alışkanlığı neticesinde bankalarla yeniden çalışmaya başlayabilme olasılığı artacaktır. Unutmayın her an bir finansman desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden kullanım yaptığınız ürünlerin ödemelerini geciktirmemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir