Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi, kredi kartı veya diğer bankacılık hizmetlerinden yararlanan tüketicinin ödemelerini düzenli yapmaması hatta hiç ödememesi durumunda kredi notu düşer. Sicilin bozulması ise alınan banka hizmetine doksan günlük süre boyunca hiç ödeme yapılmaması ile gerçekleşir. Böyle bir durumda tüketici uzun süre bankacılık hizmetlerinden yararlanamaz. “Kredi sicili nedir, kredi sicili nelerden etkilenir ve kredi sicili nasıl temizlenir?” gibi sorulara yanıtlar arıyorsanız, tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili oluşturulurken tüketicinin geliri ve bankacılık hizmetlerinden kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi kullanımlarına yaptığı ödeme alışkanlığı göz önüne alınır. Buna göre bir oranlama yapılır ve puanlama sistemi ile sicil belirlenir. Kredi sicili düşük veya yüksek olması ödemelerin düzenli yapılıp yapılmamasına bağlıdır. Tüm hesaplamalar belli algoritmalara göre değerlendirilir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks aracılığıyla oluşturulmaktadır.

Kredi Sicili ve Kredi Notu Farkları Nelerdir?

Kredi sicilinin tüm bankacılık işlemlerini kapsadığını söyleyebiliriz. Kredi başvurusu, kredi ve kredi kartı borçları, borçlara yapılan ödeme düzeni gibi tüketicinin yaptığı her işlem veri tabanına kaydedilir. Borçlar ve kullanılan tutara göre ise kredi notu oluşur. Kredi notu yıl içerisinde ödeme düzeni ve yeni ürün kullanımına göre düşer veya azalır. Borcun yasal takibe düşmemesi halinde ödemelerin yeniden düzene girmesinden sonra yükselmeye başlar. Tüketici ödemelerini 90 gün boyunca ödemediğinde ise borç yasal takibe düşer, hem kredi sicili hem de kredi notu bozulur. Sicilin yasal takipten dolayı etkilenmesi durumunda beş yıl içerisinde yapılan başvurular olumsuz değerlendirilir.

Kredi Sicilini Belirleyen Etmenler

Kredi ve kredi kartı ödeme düzeni %35, mevcut borçlar %35, yeni kullanım halinde %11, ürün kullanım yoğunluğu %10 ve diğer faktörler ise %9 oranında olmak üzere sicili belirleyen 5 etmen vardır. Sicilin bozulmaması için tüketicinin en çok önem vermesi gereken borçlara yapılan ödemelerdir. Düzenli yapılan ödemeler ile müşteri potansiyelini yüksek tutacak, tüketici kolaylıkla finansal destek hizmetlerinden yararlanabilecektir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilinin bozulması mevcut ödemeye en az üç ay üst üste hiç ödeme yapılmadığı anlamına gelir. Yasal takibe düşen borçlar nedeniyle bozuk sicilin temizlenebilmesi için 5 yıl geçmesi gerekir. Bu 5 yıllık süreç ise borçların tamamen kapatılmasının ardından işlemeye başlar.

Borçlunun yapması gereken öncelikle borçları kapatmalıdır. Bunun için banka veya bankanın borcu aktardığı avukatlık bürosu ile irtibata geçilir. Mümkünse borcun tamamı değilse borç yapılandırılarak taksitler halinde ödenmelidir. Aksi halde kredi veya kredi kartı gibi banka hizmetinden yararlanılması söz konusu olamaz.

Maaş Müşterisi Olduğunuz Bankadan Kredi Kartı Alma

Borçlar bittikten sonra tüketici 5 yıl içerisinde finansal destek alamayacaktır. Süreç sona erdikten sonra ise kredi notu düşük olacağından öncelikle bankaların güveni yeniden sağlanmaya çalışılmalıdır. Maaş müşterisi olduğunuz bankadan düşük limitli kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Olumlu değerlenmesi durumunda kart düzenli olarak kullanılmalı ve ödemeleri zamanında yapılmalıdır. Minimum 6 ay düzenli kart kullanımı ile kredi notu yükselebilir.

Banka Vadesiz/Vadeli Hesap Kullanımı

Kredi kartı başvurusu olumlu değerlendirilmemesi halinde tüketici vadesiz hesaplarını aktif kullanmalıdır. Bir bankadan vadesiz hesap açarak fatura ödemesi, para transferi (EFT-Havale) ve harcamaları hesap kartı kullanılarak yapmaya çalışın. Vadeli hesap açarak da banka ürünlerinden daha kolay yararlanabilirsiniz. Vadeli hesaba düzenli aralıklarla para aktarımı yapmak, birikim hesabı açmak, mevcut bankadan bankacılık ürünlerini kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Kredi Sicilinin Bozulmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi sicili borçların ödenmemesi durumunda bozulduğundan bahsetmiştik. Peki, sicilin bozulmaması için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle tüketici banka finansal destek ürünlerinden yararlanırken bütçesini göz önünde bulundurmalıdır. Aylık ödemelerin bütçeyle orantılı olmasına dikkat etmelidir.

Ödeme güçlüğü yaşanması durumunda borcun idari takibe düşmesi beklenmemelidir. Borçlu bankanın yapılandırma veya borç transferi gibi hizmetlerden yararlanabilir. Böylece yeni bir ödeme planı hazırlanır ve tüketicinin yeniden borçlarına düzenli ödemeler yapabilmesi sağlanır. 2019 yılında yapılan düzenlemelere göre kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekenler Ziraat Bankası’nın borç yapılandırma hizmetinden yararlanabilirler. Düşük faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile yasal takibe düşmeden borcunuzu ödeme fırsatı bulabilirsiniz.

Kredi Sicili Temizlendikten Sonra Kredi Kullanılabilir mi?

Kredi sicilinin bozulmasına neden olan borçlar ödendikten sonra 5 yıl süresince banka finansman hizmetlerinden yararlanılamıyor. Süreç sona erdikten sonra ise kişinin sicili bankalarda riskli olarak değerlendirilir. Bu nedenle başvurunun onaylanma oranı düşüktür. Ancak bazı bankalar kredi sicili silindikten sonra başvurulara olumlu yanıt verebiliyor.

Kredi Sicilini Daha Az Önem Veren Bankalar

Banka politikaları gereğince borçlarını ödeyen ve gerekli süreyi bekleyenlere kredi kullanımı sağlayan bankalar bulunmaktadır. Enpara, Aktifbank ve TEB bu bankalardandır. Onay sırasında ise kefil şartı talep edebiliyorlar. Siciliniz temizlendi ancak kredi notunuz düşükse, bu bankalar faizleri normalden yüksek oranlarda sunacağından bütçe planı yapmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir