Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankacılık hizmetinden yararlandıktan sonra günü gelen ödemelerini yerine getirmeyen tüketicilerin kredi sicili olumsuz etkilenmektedir. Bu tür olumsuzluklar yeni bir ihtiyaç doğduğunda başvuruların onaylanmamasına neden oluyor. Yasal takibe girmeyen ancak kredi sicili bozuk olan kişiler ihtiyaç anında bazı şartları yerine getirmesiyle bankalardan hizmet alabiliyor. Önemli olan tüketicinin yasal takip sürecinde olmamasıdır.

Yasal takibe takılmayan kişiler mevcut borçlarını yapılandırmalı, yeni ödeme planı içinse günün geçirmeden ödemelerini yapmalıdır. Böylece banka hizmetlerinden yararlanma olanağı da yükselecektir. Kişinin yasal takipte borcu olması durumunda ise kredi kullanmak neredeyse imkansızdır. Kredi sicilim kötü ve kredi kullanmak istiyorum diyorsanız yapılması gerekenler ve gerekli şartlar yazımızda belirtilmiştir.

Kredi Sicili Nelerden Oluşur?

Kredi sicili, tüketicinin bankalarla çalışmaya başladığı andan itibaren yaptığı tüm işlemlerin kayıt altına alındığı bir sistemdir. Buna göre kişinin kredi notu belirlenir. Eksik veya düzensiz ödemelere istinaden kredi notu düşer. Ayrıca gelire oranla borcun yüksek olması, banka ürün kullanım sıklığı ve gelir d önemli etkenlerdir. Kredi notu düştüğünde toparlaması sicilin bozulmasına göre daha kolaydır. Ancak sicil bozulduğunda tüketici banka ürünlerinden uzun süre yararlanamaz.

Kredi Sicili Nasıl Öğrenilir?

Banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmayan kişilerin kredi sicili belli bir rakamla belirtilemez. Sicilin karşı geldiği değerlerden birine ulaşmak için en azından düşük limitli bir kredi kullanımı yapılması gerekir.

Bankalarda borcu olan ve ödemelerini yapanlar banka hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak bazı durumlarda ödemeler düzenli olsa da kredi notu düşebiliyor. Bunun nedeni genellikle yeni bir kredi ürünü kullanmış olmak veya kredi kartı borcunun yüksek olmasından kaynaklanabiliyor.

Kredi sicili puansal değeri kredi notu olarak tüketiciye aktarılmaktadır. Findeks risk rapor merkezi aracılığıyla bu bilgiye ulaşılabilir. Sistemden ilk kez yararlananlar bir kereye mahsus ücretsiz risk raporu alabilirken, sonraki kontrollerde belli bir ücret talep edilecektir.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi talebinde bulunurken bazı şartlar yerine getirmediğinde başvurunun olumlu değerlendirilmesi oldukça zordur. Hakkında yasal takip başlatılan kişilerin kredi kullanması neredeyse imkansızdır. Ancak ödemelerin gecikmesinden dolayı sicili bozulanlar finansal destek alabilir. Bunun için tüketiciden talep edilen bazı belge ve şartlar şunlardır:

  • Bankaya gelir belgesi sunulması (Özellikle maaşını bir bankaya taşıyarak sicili bozuk olanlar kredi kullanabilirler.)

  • Gelirin yetersiz olduğu durumlarda kefil gösterilebilir.

  • Banka bunların dışında ek teminatlar (ev, arsa ipoteği gibi) da isteyebilir.

Sicili bozuk olanlar bankanın talep ettiği teminat ve istekleri sağlayabilirse, kredi imkanından yararlanabilir. Dijital ortamlardan başvurunuz olumsuz değerlendirildiğinde banka şubelerine giderek yukarıda belirtilen şartlar ile kredi kullanımı yapılıp yapılmayacağı görüşülmelidir. Tabi bu şartlar yasal takipte borcu olanlar için geçerli değildir.

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Çekmek İçin Ne Yapabilir?

Yasal takibe düşen borçlar nedeniyle kredi kullanımı yapılmasının mümkün olmadığından bahsetmiştik. Bu durumda olan kişiler öncelikle takipteki borçlarını ödemelidir. Borçlar bittikten sonra 5 yıl içerisinde kredi sicili temizlenecektir. Bu süre içerisinde ihtiyaç elzemse tüketici ek teminat gösterebileceği belgelerle banka şubesine giderek başvuruda bulunabilir. Talep edilen tutarın risk taşımaması durumunda ipotek karşılığında başvuru onaylanabilir. Taksitler sona erdiğinde ipotek de kalkacaktır.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Tüketici ihtiyacı olan nakit için bankaya başvurduğunda yasal takipte değilse sicili bozuk yani kredi notu düşük olsa da kredi kullanabilir. Ancak bankalar bu durumdaki müşterilerine yüksek faizlerle hizmet sunmaktadır. Banka politikalarınca belirlenen faiz oranlarını kabul ederseniz, gelir belgesi ve gerekli görüldüğünde kefil göstererek sicili bozuk olanların başvuruları olumlu değerlendirilebilir.

Tüketiciyi koruma amacıyla 2019 yılında çıkarılan yasa kapsamında yasal takipte olmayan borçların yeniden yapılandırılması sağlanacaktır. Ziraat Bankası şubelerine giderek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Buna göre hem Ziraat Bankası hem de diğer bankaların kredi kartların olan borçlar için ihtiyaç kredisi kullanılabilir. 24 aya kadar vade seçeneğinden yararlanılması durumunda faiz oranı %1,10, 60 aya kadar vade seçeneğinde ise %1,20 faiz oranıyla hizmet verilecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar sicili bozuk olana yasal takipte olmadığı sürece kredi kullanımına onay verebiliyor. Ancak bu tür kredilerin faizleri oldukça yüksektir. Ayrıca gelir belgesi veya kefil de talep edebiliyorlar. Düşük kredi notuna sahipseniz kredi başvurusunu şube kanalından yapmanız önerilmektedir.

  • Fibabak,

  • N Kolay Kredi ile Aktifbank,

  • Odeabank düşük kredi notuna kredi veren bankalardandır.

Bunlara ek olarak Yapıkredi Bankası da az riskli grupta yer alıyorsanız başvurunuzu olumlu değerlendirebiliyor. Talep edilen tutarın gelirle orantılı olması yani gelirin maksimum 2 katı kadar olması gerekiyor. Başvuru sırasında yüksek tutar talep edildiğinde başvuru olumlu değerlendirilemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir